İnsülin Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024

İnsülin Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

İnsülin değerleri, insülin hormonu pankreas tarafından salgılanan önemli bir hormondur. Bu hormonun hem yüksekliği hem de düşüklüğü kişinin günlük yaşamını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Çünkü insülin pankreastan salgılama yapılan bir hormondur ve kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle de insülin değerinin doğru ve kontrol altında tutulması gerekir. Sağlıklı bir insandaki normal insülin değerinin 100 mg/dl olmalıdır. Ancak bu durum kişilerin sağlık durumuna, bağışıklık sistemine ve kişinin yapısına göre değişim gösterebilmektedir. Ayrıca insülin değeri 126 mg/dl ve daha üstünde ise kişinin diyabet hastası olama ihtimalini yükseltir ve tedavi edilerek değerlerinin kontrol altına alınması gerekir.

İnsülin değerleri nasıl belirlenir?

İnsülin değerleri genellikle Homa adı verilen basit bir kan testi ile yapılır. Homa testinin yapılması için ortalama 10-12 saat aç karnına kalarak yani gece 12'den sonra bir şey yemeden ve sabah erkenden alınan kan ile yapılır. Çünkü sabah aç karnına yapılan kan ile hem test daha kolay yapılır hem de bu test sayesinde dokuların insüline verdiği değerler tespit edilir. Ayrıca insülin direnci oluştuğunda insülin seviyesi de yüksek olur. Bu nedenle de kişilerde şeker hastalığı obezite, karaciğer yağlanması, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları sorunlar ortaya çıkar. Bu değerlerin normal olması için gerekli olan önlemlerin alınması ve yeme alışkanlıkların ve düzenli egzersizlerin yapılması gerekir.

Açlık ve tokluk insülin değerleri; sağlıklı bir insandaki açlık insülin değeri 90 mg/dl'nin altında olması gerekir. Sağlıklı bir insandaki tokluk insülin değeri ise 140 mg/dl'nin altında olması gerekir. Ayrıca bir insanın kan şekeri için günlük beslenme planı oldukça önemlidir. Yani günlük beslenme şekli 6-7 öğün olmalı ve ara öğünlerde ise mutlaka meyve ile süt ve süt ürünleri tüketilmesi gerekir. Bu nedenle de insülin değerini kontrol altında tutmak için doktorunuzun verdiği tedavi ile beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir.

İnsülin Değerleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülinin Zararları Nelerdir?

İnsülinin Zararları Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Canan Karatay İnsülin Direnci

Canan Karatay İnsülin Direnci

Regüler İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Regüler İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Direnci Nasıl Düşer?

İnsülin Direnci Nasıl Düşer?

İnsülin Enjektörü Çeşitleri

İnsülin Enjektörü Çeşitleri

İnsülin Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İnsülin Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

İnsülin Direnci Sınırı

İnsülin Direnci Sınırı