İnsülin Enjektörü Çeşitleri
15 Mayıs 2024

İnsülin Enjektörü Çeşitleri

İnsülin enjektörü, şeker hastaları hayatlarını devam ettirebilmeleri için şeker seviyelerini düzenli olarak ölçmeleri gerekir. Eğer gerekli ise insülin uygulamalarını öğrenip yapmaları gerekir. Uygulama bölgelerini doğru öğrenmesi gerekir. Bu işlemleri en doğru şekilde doktorlarına danışarak bütün inceliklerini öğrenmeleri gerekir. Bu uygulamalarda ise değişik enjektörler kullanılır.

İnsülin enjektörü çeşitleri

4-5 mm'lik kısa uçlu kalem enjektörler, tek elle ve dik açı yapacak şekilde yapıldığı için bütün şeker hastaları bu insülin enjektörü tercih etmektedirler. 4 mm'lik insülin kalem enjektörü kullanımında ise uygulama alanına 90 derece açıyla deri kıvrımına gerek kalmadan uygulama yapıla bilmektedir. Eğer enjeksiyon çok zayıf bir kişiye yapılacaksa o zaman deri kıvrımı gerekebilir. Yapılan çalışmalar 4 mm kalem enjektörleri uzunluk olarak en güvenli enjektörler olduğunu göstermiştir. Obezite hastaları dahi bu enjektörleri çok rahatlıkla kullanılabilirler. Bu kalem insülin kalem enjektörü kullanılırken kalem enjektörü uygulamanın yapılacağı deriye bastırmadan uygulamak gerekir. Aksi taktirde iğne daha derin bölgeye giderek kas içi bölgeye ilacın verilmesine neden olur. Bu enjektörlerin en büyük uygulama kolaylığı bu yöndedir.

5-6 mm kalem insülin enjektörü, kullanan kişiler bu enjektörleri kullanırken deri kıvrımı yapmaları gerekmektedir.

6 mm üzeri insülin enjektörü, daha çok çocuk ve ergenlik dönemlerinde kullanılması daha uygun görülmektedir.

8 mm ve üzeri kalem insülin enjektörü, kullanımı yetişkinler için uygun görülmemektedir.

Kısa kalem insülin enjektörleri, çok zayıf kişilerde ve çok küçük olan çocuklara insülin uygulamalarında tercih edilir. Kısa insülin enjektörleri son derece rahat kullanımı olan iğnelerdir.

Şırınga insülin enjektörü, diğer insülin uygulama yöntemi normal şırıngalardır. Bu uygulama için gerekli olan doz ne kadarsa enjektöre piston yardımı ile şırıngaya çekilir ve kullanılan şırıngaya göre ölçüler değişebilir. Yeteri dozda insülin çekilen şırıngalar kullanıma hazırdır. Ülkemizde artık insülin uygulamasında şırınga kullanımı oldukça azdır. Ancak şeker hastalarını şırınga kullanmayı muhakkak öğrenmeleri gerekir. Çünkü herhangi bir terslik durumlarında ihtiyaç duyulabileceği unutulmamalıdır.

Kısa kalem insülin enjektörlerinin özellikleri nelerdir?
  • İnsülin kalem iğnelerin milimetrelerine göre 4, 5 6, 8 mm olmak üzere dört çeşidi vardır.
  • Bu kalem insülin enjektörleri bütün dünyada çok güvenilir bir şekilde kullanılmakta olup ülkemizde de rahatlıkla kullanılmaktadır.
  • Bu iğnelerin kullanım sırasında ucundaki iğnenin görünmemesi daha kolay kullanım sağlar. Özellikle de iğne korkusu yaşayan şeker hastaları iğneyi görmediği için, o iğne korkusunu yaşamadan uygulama yaparlar.
  • İğne uygulamaları sırasında veya sonrasında bu tarz iğnelerin kullanılması enfeksiyon riskini azaltığı için daha sağlıklı bir kullanım sağlarlar.
  • Bu iğnelerin tek kullanımlık olmaları da diğer bir sağlıklı tarafıdır. Bu sayede daha steril uygulamalar yapılmış olur.
  • Kalem insülin enjektörü, kas içi bölgeye geçmeye engel olduğu için ayrıca hipogilisemi riskini en az seviyeye indirir.
  • Şeker hastaları bu insülin enjektörlerini bütün uygulama alanlarında güvenle kullanabilirler.
Kaç mm olursa olsun kalem insülin enjektörü uygulamada tekrar tekrar kullanılırsa üzerinde uygulama kolaylığı sağlayan kayganlaştırıcı madde gittiği için iğneyi yaparken ağrı yaratır. Ayrıca iğnenin ucunda tıkanmalar görülür. Ayrıca yağ dokusunda bozulmalara neden olur.

İnsülin Enjektörü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Orucu Bozar mı?

İnsülin Orucu Bozar mı?

İnsülin Nasıl Saklanır?

İnsülin Nasıl Saklanır?

İnsülin Direnci Formülü

İnsülin Direnci Formülü

Popüler İçerikler

Pankreas İnsülin

Pankreas İnsülin

İlginizi Çekebilir

İnsülin Dozları

İnsülin Dozları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnsülin Direnci Tahlili ve Sonuçları

İnsülin Direnci Tahlili ve Sonuçları

Şeker Hastalığı İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Şeker Hastalığı İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Düşük İnsülin Neden Olur?

Düşük İnsülin Neden Olur?

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?

İbrahim Saraçoğlu İnsülin Direnci Kürü

İbrahim Saraçoğlu İnsülin Direnci Kürü

Güncel

İnsülin İğnesi Nasıl Yapılır?

İnsülin İğnesi Nasıl Yapılır?

Güncel

İnsülinin Zararları Nelerdir?

İnsülinin Zararları Nelerdir?