İnsülin Direncini Düşüren Gıdalar Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İnsülin Direncini Düşüren Gıdalar Nelerdir?

İnsülin direncini düşüren gıdalar, vücuttaki şeker oranını göz altında tutmak için salgılanan insülin etkisini göstermesindeki zorluk olarak tanımlanmaktadır. Obezite ve diyabet gibi hastalık çeken kişilerde görülme sıklığı oldukça yüksektir. İnsülin direncinin tedaviye cevap vermesi için beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının sürekli ve düzenli bir şekilde yapılması gereklidir. İnsülin direncini düşüren gıdalar, bu konuda direncin artması açısından oldukça fayda sağlamaktadır.

İnsülin Direncini Düşüren Gıdalar
  • Fındık ve Ceviz: Lif, enerji ve protein oranı oldukça yüksek olan bu yiyecekler besleyici ve yavaş sindirilmesinden dolayı uzmanlar tarafından sıklıkla önerilir. İnsülin direnci duyarlılığını oldukça artırmaktadır. Şeker hastaları için birebir fayda sağlayabilir denilebilir. Ceviz ve fındık birçok faydasının yanı sıra kan şekerini de düzenlediği bilinmektedir.
  • Tam Tahıllı Kraker: Sindirimi yavaşlattığı gibi lif oranı yüksektir. Kan şekeri düzeyinin düzenli bir şekilde olmasını sağlar. Klap sağlığını olabilecek saldırılara karşı koruma sağlar. Tarçınlı tam tahıllı krakerler diyabet dostudur. Tarçın kan şekerini düşürmesiyle bilinmektedir.
  • Elma ve Armut: Elma ve armut mevsiminde tüketildiği zaman sulu ve taze olmasının yanı sıra düşük kalorili meyveler kategorisindedir. Her zaman sağlıklı ve gönül rahatlığı ile tüketilebilecek meyveler arasındadır. Elma ve armut lif değeri oldukça yüksek içerisindedir. İçerisindeki lif oranları sayesinde kan şekeri yükselmeden tüketildiği taktirde hemen düşürülmektedir.
  • Yoğurt: İçerinde bulundurduğu protein ve kalsiyum yanında D vitaminini de bünyesinde barındırmaktadır. İnsülin direncini büyük oranda yönetir. Kan şekeri yüksekliğinde iyi bir yardımcıdır. Yağ hücrelerinin çoğalmasına ve şişmanlamaya önlem niteliğindedir.
  • Patlamış Mısır: Mikrodalga yardımıyla hazırlandığı taktirde insülin direncine daha iyi bir çözüm yolu haline gelir. Tam tahıllı lif ve antioksidan içerdiği için insülin direncini düşüren gıdalar arasında yerini almıştır.
  • Avokado: Kan şekeri düzeyini büyük ölçüde düzenleme gösterir. Yüksek lif deposudur. İnsülin direncini düşüren gıdalar arasında uzmanlar tarafından önerilen etkili yollardan biridir.

İnsülin Direncini Düşüren Gıdalar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Direnci Kaç Olmalı?

İnsülin Direnci Kaç Olmalı?

Canan Karatay İnsülin Direnci

Canan Karatay İnsülin Direnci

İnsülin Dozları

İnsülin Dozları

İnsülin Nedir?

İnsülin Nedir?

Popüler İçerikler

İnsülin Direnci Diyeti

İnsülin Direnci Diyeti

Haber Bülteni

Güncel

İnsülinin Zararları Nelerdir?

İnsülinin Zararları Nelerdir?

Güncel

Açlık İnsülin Değerleri Kaç Olmalı?

Açlık İnsülin Değerleri Kaç Olmalı?