İnsülin'inin Şeker Hastalığında Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
24 Haziran 2024

İnsülin'inin Şeker Hastalığında Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin'in Şeker Hastalığında Kullanımı

İnsülin, şeker hastalığı tedavisinde kullanılan hayati öneme sahip bir hormon tedavisidir. Halk arasında diyabet olarak da bilinen şeker hastalığının kaynağı pankreastır. Pankreas, insülin adı verilen iki tür hormon salgılar. Bu hormonlardan biri gün içerisinde azar azar salgılanan bazal insülindir. Diğeri ise daha çok öğünlerden sonra, yani bir şeyler yedikten sonra kana karışan ve kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olan bolus insülindir. İnsülin hormonunun temel amacı, kan şekeri seviyesini düşürmektir. Şeker hastalığı teşhisi konulan bazı hastalar için insülin tedavisi gerekli görülebilir. Endokrinoloji kliniği tarafından düzenli olarak insülin kullanması kararlaştırılan hastalar genellikle diyet ve ilaç tedavisi ile şeker hastalığını kontrol altına alamayan kişilerdir.

İnsülin Şeker Hastalığı Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

  • İnsülin tedavisine başlanacak hastanın daha önce diyabet ilacı kullanıyor olması, tedaviye bundan sonraki aşamada nasıl devam edileceğini etkiler. Bazı hastalara ilaç tedavisinin yanı sıra insülin verilmeye başlanır ve bir süre sonra ilaç tamamen kesilir. Ancak bazı hastalar için insüline başlamadan önce ilaç kullanımı sonlandırılır.
  • Karaciğer ve böbrek yetmezliği, gebelik, acil ameliyata alınması gereken diyabet hastaları, tip 1 ve tip 2 diyabet hastaları, kortizon içeren ilaç kullananlar ve kilo kaybı yaşayan diyabet hastaları için insülin tedavisine vakit kaybetmeden başlanır.
  • İnsülin serin yerde muhafaza edilmelidir. Bu şekilde muhafaza edilen insülin 3 ay saklanabilir. İğne ucu tek kullanımlık olduğundan kullanım sonrası atılmalıdır. İnsülin tedavisinde uygulandıktan sonra iğne yerinin ovulmaması gerekir. Ayrıca doktor tarafından belirlenen insülin dozuna riayet edilmesi ve iğne yerinde beklenmeyen bir şişlik oluştuğunda doktora danışılması tavsiye edilmektedir.
  • İnsülin sürekli olarak aynı bölgeye uygulanmamalıdır. Uygulama sonrasında insülinin vücuda karıştığından emin olmak için enjeksiyon yerini bir süre gözlemleyin.
Ekstra Bilgiler ve Öneriler

İnsülin tedavisi alan hastaların, düzenli olarak kan şekeri ölçümleri yapmaları önemlidir. Kan şekeri ölçümleri, tedavinin etkinliğini değerlendirmek ve gerektiğinde doz ayarlamaları yapmak için gereklidir. Diyabet hastalarının düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri ve kan şekeri seviyelerinin yanı sıra diğer sağlık göstergelerini de takip etmeleri önerilir.

Ayrıca, insülin tedavisi alan hastaların sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri gereklidir. Dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve stres yönetimi, diyabetin kontrol altında tutulmasında önemli rol oynar. Hastaların, insülin tedavisi ve diyabet yönetimi konusunda eğitim almaları ve bu konuda bilgi sahibi olmaları, tedavi süreçlerini olumlu yönde etkiler.

İnsülin'inin Şeker Hastalığında Kullanımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Canan Karatay İnsülin Direnci

Canan Karatay İnsülin Direnci

İlginizi Çekebilir

Pankreas İnsülin

Pankreas İnsülin

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnsülin Açlık Değeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

İnsülin Açlık Değeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

İnsülin Direnci Bitkisel Kür

İnsülin Direnci Bitkisel Kür

İnsülin Nasıl Saklanır?

İnsülin Nasıl Saklanır?

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Direnci Kaç Olmalı?

İnsülin Direnci Kaç Olmalı?

Güncel

İnsülin Direnci Nasıl Ölçülür?

İnsülin Direnci Nasıl Ölçülür?

Güncel

İbrahim Saraçoğlu İnsülin Direnci Kürü

İbrahim Saraçoğlu İnsülin Direnci Kürü