İnsülin Kilo Aldırır mı?
21 Haziran 2024

İnsülin Kilo Aldırır mı?

İnsülin Kilo Aldırır Mı?

İnsülin direncine sahip kişilerin sayısı hiç de az değildir. Her beş kişiden birinde insülin direnci olduğu tahmin edilmektedir. Uzun süreli oturmalar ve hareketsiz yaşam tarzı insülin direnci riskini artırır. Bu yaşam tarzı, insülin direnci oluşması için zemin hazırlar. İnsülin direnci, kandaki şekerin insülin tarafından hücre içine girmesine karşı hücrenin gösterdiği dirence denir.İnsülinin, hücreler tarafından tanınması ve hücre içine şekerin girebilmesi için, beyin dokusu hariç, tüm dokularda insülinin bir nevi hücrenin kapısını çalması gerekir. Bu şekilde reseptörlerin uyarılması sağlanır. Hücreler şekeri değil, insülinin getirdiği şekeri tanır ve bu şekilde hücre içine şeker girmiş olur. Ancak bazı durumlarda hücreler insülini tanımayarak, şekerin hücreye girmesini engeller ve şeker kandaki düzeyini artırır. Kanda biriken bu insülin yağ olarak depolandığı için kişi hızla kilo almaya başlar. Yani insülin kilo aldırır mı? Bu sorunun cevabı evet, insülin kilo aldırır.Çünkü insülin, glukozun kas hücrelerine girmesini, kullanılmasını ve depo edilmesini artırır. Özellikle kadınlarda bölgesel yağlanma insülin direnci ile yakından ilgilidir. Kilo almamak için önce bu direncin kırılması gereklidir. İnsülin direnci olan kişinin pankreası, gerektiğinden daha fazla insülin üreterek yorulur. Çözüm olarak, öncelikle pankreası uyarıp fazla miktarda insülin üretmesine neden olacak şeyleri öğrenip, engellemek gerekir.

İnsülin Direncinin Kilo Aldırmaması İçin Yapılması Gerekenler

 • Pankreası uyaran ve fazla insülin üretimini tetikleyen yanlış beslenme alışkanlıklarından kaçınılmalıdır. Un, şeker ve nişasta içeren besinler tüketilmemelidir.
 • Sebze ve protein ağırlıklı bir beslenme düzeni tercih edilmelidir. Bu şekilde pankreas uyarılmadığı için insülin üretmeyecektir.
 • Kas kitlesi bel altında yoğunlaştığı için kasları çalıştırarak insüline karşı direnç oluşturabilir ve kilo alımı engellenebilir. Vücuttaki insülin ve şekeri kaslar emerek direnç oluşumunu engeller. Bu nedenle günlük tempolu yürüyüşler yapılmalıdır.

İnsülin Direncinin Belirtileri Nelerdir?

 • Çabuk yorulma
 • Az yiyerek çok fazla kilo alma
 • Gece terlemeleri
 • Sık sık hipoglisemi krizleri
 • Yemeklerden sonra uyuklama
 • Açlık durumlarında sinirlilik
 • Sabahları yataktan yorgun kalkma
 • Genç kadınlarda tekrarlayan tüylenme ve sivilcelenme

Sonuç olarak, insülin kilo aldırır mı sorusunun cevabı evettir ve bu durum kişiyi obeziteye doğru götürebilir. Kandaki fazla şeker miktarı, hücreye giremeyerek yağ olarak depolanır ve kilo artışına neden olur. Yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle karbonhidratların yağ olarak depolanması, kilo alımını hızlandırır.

İnsülin Kilo Aldırır Mı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Direnci Sınırı

İnsülin Direnci Sınırı

Bazal İnsülin Nedir?

Bazal İnsülin Nedir?

Popüler İçerikler

İnsülin Aşısı Tip 1

İnsülin Aşısı Tip 1

İnsülin Detemir

İnsülin Detemir

İlginizi Çekebilir

İnsülin Dozları

İnsülin Dozları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnsülin Orucu Bozar mı?

İnsülin Orucu Bozar mı?

İnsülin İçeriği Nelerdir?

İnsülin İçeriği Nelerdir?

İnsülin Direncine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

İnsülin Direncine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diyabet İnsülin

Diyabet İnsülin

Güncel

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Nasıl Yapılır?

Güncel

Pankreas İnsülin

Pankreas İnsülin

Güncel

İnsülin Enjeksiyonu Nasıl Uygulanır?

İnsülin Enjeksiyonu Nasıl Uygulanır?