İnsülin İçeriği Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İnsülin İçeriği Nelerdir?

İnsülin içeriği, vücudumuzda bulunan hormonlar arasında adını en çok duyduğumuz hormon olan insülin, kan şekerimizi kontrol edip düzenler. Pankreasımız tarafından üretilen insülin, şekerin hücrelerimize dağılmasını sağlar. Kandaki şekeri hücrelerin mitokondri organeline dağıtır. Hücrelere dağılan şeker sayesinde kanımızdaki şeker oranı normal seviyelerde kalır ve hücrelere gerekli olan enerji sağlanmış olur. İnsülin olmadan hücreler enerji üretemez ve ölürler. Pankreasın salgıladığı başka bir hormon olan glukagon ise karaciğerde birikmiş olan şekeri kana karıştırmakla görevlidir. Ayrıca pankreas bu iki hormonun kontrol edilmesi için başka bir hormon daha salgılar.

İnsülin eksikliği

Bazı durumlarda pankreas bu görevlerini tam olarak yerine getiremez ve glukagona göre daha az insülin üretmeye başlar. Bu gibi durumlarda dışarıdan insülin hormonu takviye edilmelidir. İnsülinin yüksek olması durumuna tip 1 diyabet denir. Bu tip hastalıkta mutlaka insülin hormonu iğnesi vurulmalı ve yanında insülin iğnesi taşımalıdır.

İnsülin içeriği tamamen yapay olarak laboratuvarlarda üretilmiş insülin hormonudur. Vücutta eksik görülen insülin hormonuna göre dozaj ayarlanır ve kol veya göğüsten vücuda enjekte edilir. Vücuda aktarılan bu insülin doğrudan kandaki şeker oranını düzenler. Genellikle çocuklarda görülen bu tip hastalığın henüz bir tedavisi yoktur. Tip 1 diyabet hastaları ömürleri boyunca dışarıdan insülin almalıdırlar.

İnsülin İçeriği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Güncel

İnsülin Direnci Diyeti Canan Karatay

İnsülin Direnci Diyeti Canan Karatay

Güncel

İnsülin Direnci Değerleri Kaç Olmalı?

İnsülin Direnci Değerleri Kaç Olmalı?

Diyabette İnsülin Tedavisi

Diyabette İnsülin Tedavisi

İnsülin Detemir

İnsülin Detemir

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?