İnsülinin Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İnsülinin Zararları Nelerdir?

İnsülinin zararları; İnsülin bir hormon türüdür. Vücutta pankreas organı tarafından salgılanmaktadır. İnsülin hormonu; kişinin tükettiği besinlerde yer alan şekerin vücut için gerekli olan enerjiyi ya da sonraki zamanda kullanılması için depolanmasına yardım eder. Bu hormonun başka bir görevi de vücudun kan şekeri seviyesinde fazla düşmesine ya da yükselmesini dengede tutmaktır. Genellikle inslin kaynaklı sorunlar vücutta dengede olmamasından kaynaklanır. Kısacası insülinin zararlarının içerisinde yer alan şeker hastalığına neden olur. İnsülin tarihçesini incelediğimizde 19. Yüzyıl civarında bulunmuştur. Fakat ilaç olarak kullanımı 20. Yüzyılın ilk zamanlarda başlanmıştır. Birinci tip yüksek şekere insülin hormonu, insülin direnci ya da azlığı iki tip düşük şekere sebep olmaktadır. Oluşan diyabet hastalığında dışarıdan alınacak insülinin devamlı olarak tedavi edilmesi gereklidir. Hastanın vücudunun desteklenmesinde 3 ana yöntem uygulanır. Bunlar insülin pompaları, insülin enjektörleri ve insülin kalemidir. Saydığımız bu yöntemler deri altına uygulanır. Tedavinin şekli hastalığın derecesi ve çeşidine göre değişiklik göstermektedir. İnsülinin uygulandığı kısımlar kol, karın, kalça ve bacak kısmı olarak kişinin tercihine göre değişmektedir. En sık kullanılan tedavi yöntemi iğnedir. Uygulanan iğne ile vücudun şeker düzeyi dengelenir. İğneyi her gün düzenli ve aynı zamanda kullanılmalıdır. Ayrıca hastadan hastaya göre insülinin zararları kullanım tutarına ve şekline göre farklılık gösterir.

İnsülinin zararları aşağıdaki gibidir
  • Göz bozuklukları: insülin tedavisinin ilk başlarında göz bozuklukları ile karşılaşılmaktadır. Bunun nedeni göz sıvısı ile göz lensi aralarında bulunan ozmotik dengede farklılıklar olmasıdır.
  • Dermatolojik sorunlar: İnsülin bazen deri üstünde reaksiyon oluşmasına neden olur. İnsülin iğnesi uygulayan hastalarda, iğnenin yapıldığı alanda derinin altında lastikli lezyon ve kalınlaşma oluşur. Ayrıca hijyenik olmayan insülin iğneleri deri üstünün enfeksiyon oluşmasına sebep olmaktadır. İğneyi kullanan hastalarda yüz ve kalp kısımlarında ödem meydana gelir.
  • Kilo artışı: Tedavi esnasında vücudun içerisine alınan kaloriler oldukça verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sayede hastanın kilo alma ihtimalini ve vücutta bulunan yağ oranında gözle görülür bir artış olur. Vücutta birden fazla ve hızlı bir şekilde ödem oluşmasına neden olmaktadır.
  • Aşırı duyarlılık: Genellikle aşırı duyarlılık durumu sentetik ya da domuz insülinden kaynaklanır. Hastadaki belirtileri ise şişme, morarma ve kızarıklık olarak görülür. Bu durum tedavi aşamasındayken 2 hafta sonra yok olur.
  • İç kanamalar: İğne kullanımı bazen hastanın iç organlarında kanama olmasına sebep olmaktadır. İç organlarında kanama olan hastada kan işeme, kanlı kusma, gözde olan kanamalar, beyin kanamasının olmasına neden olur.
  • Psikolojik sorunlar: Hastaların insülin iğnesi kullanmaları psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Genellikle hasta da unutkanlık, düşünce karmaşıklığı, yiyeceklere karşı aşırı tiksinme, insanlara karşı uzak durma, devamlı sıkıntılı olma ve ruhsal açıdan çöküntü gibi insülinin zararları bulunmaktadır.

İnsülinin Zararları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Direnci Kaç Olmalı?

İnsülin Direnci Kaç Olmalı?

İnsülin Nedir?

İnsülin Nedir?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnsülin Direnci Nasıl Düşer?

İnsülin Direnci Nasıl Düşer?

İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Glarjin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Glarjin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Şeker Hastalığı İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Şeker Hastalığı İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Direnci Kilo Verme

İnsülin Direnci Kilo Verme

Güncel

İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Zayıflar?

İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Zayıflar?

Güncel

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?