Kristalize İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kristalize İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kristalize insülin, şeker hastalığından kullanılan bir ilaç türüdür. Vücutta hormon olarak yer almakta olan insülin pankreas tarafından salgılanmaktadır. Pankreas bu hormonu yeterince salgılamaz ise şekere hastalığı, diğer adı ile diyabet hastalığı meydana gelmektedir. Bu hastalık toplumda sıklıkla görülmektedir. Tedavi edilmemesi halinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olan bu hastalığın birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Pankreasın üretmek ile görevli olduğu insülin hormonunun yeteri kadar salgılanmaması veya vücuttaki etkisizliği şeker hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Meydana gelen bu hastalık tüketilen besinlerden alınan şeker ve diğer besinlerin hücrelere ulaşmasını engellemektedir. Bu durum ise kandaki şeker oranının normal değerlerin üzerine çıkmasına neden olmaktadır. Kan şekerinin artması vücutta yer almakta olan bütün hücreleri tahrip olmasına neden olmaktadır. Hastalığın tedavisi derecesine göre yapılmaktadır. Genellikle diyabet hastalığında, hastalığın derecesine göre insülin iğnelerine başvurulmaktadır.

Kristalize insülinin özellikleri nelerdir?
  • Kristalize insülin kısa süreli etki gösteren bir özelliğe sahiptir. Yaklaşık olan 1 ile 8 saat arasında vücutta etki göstermektedir.
  • Berrak bir yapıya sahiptir. Renksiz bir özelliği bulunan kristalize insülin iğne ile vücuda verilmektedir.
  • Bu iğne genellikle deri içine ve kas altına yapılmaktadır. Bunun yanı sıra doktorların gerek duyması halinde damar içine de yapılabilmektedir.
  • Diyabet hastalığı tedavisi amacı ile kullanılan bu ilaç oldukça etkili bir yapıya sahiptir. Kanda kısa bir süre içerisinde yükselerek şekeri düşürmeye büyük bir fayda sağlar.
  • Kristalize insülin etkisini otuz beş ile altmış beş dakika sonrasında göstermektedir.
  • İki ile dört saat arası etkisini en yüksek doruğa çıkarma özelliğine sahiptir.
  • Actrapid ve Humulin R olmak üzere iki tür kristalize insülin türü bulunmaktadır.
Kristalize insülin kullanımı

İnsülin tedavisi kalem ve insülin pompası olmak üzere iki yol ile yapılmaktadır. Tedavi yöntemleri arasında en uygun olan yöntem ise insülin pompasıdır. Tip bir diyabet hastalarının insülin pompası kullanmasında büyük bir yarar vardır. Ancak tedavi için kullanılacak olan bu uygulamak gerçekleştirilmeden önce mutlaka doktordan bilgi almak gereklidir. İnsülin pompası insülin kalemi ile yapılan tedavi yönteminden çok daha fazla etkili bir yapıya sahiptir. En iyi şeker kontrolü insülin pompası ile yapılmaktadır. Bu yöntem diyabet hastasını en iyi şekilde koruyacağı gibi hastanın yaşam kalitesini de arttırmaya yardımcı olur. Hastalığın tedavi için kullanılan insülin iğnelerininde doktor tarafından verilmesi ve yapılması gerekmektedir. Yanlış bir şekilde yapılan iğneler etkisini göstermeyebilir. Bunun yanı sıra enjekte edilecek olan ilacının dozunun fazla olması da birtakım sorunların meydana gelmesine neden olabilir.

Kristalize İnsülin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Diyabet İnsülin

Diyabet İnsülin

Haber Bülteni

Güncel

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Nasıl Yapılır?

Güncel

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?