İnsülin Kalemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İnsülin Kalemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin kalemi insülin hastaları tarafından kullanılır. Kalemlerin iğneleri inceltilip kısaltıldığı için kişiye çok acı vermez. Ayrıca iğne çok ağrımasın diye ucundaki kesit sayısı değiştirilmektedir. En son çıkan iğne 5 kesitli olmaktadır. Böylece daha rahat ve daha konforlu kullanımı sağlar. Fakat bütün kalemler aynı yüksek teknolojiye sahip değildir bu yüzden kalitesiz İnsülin kalemleri kullanmak kızarıklık, morarma, enfeksiyon, lipohypertrophy gibi istenmeyen durumlara neden olabilir.

İnsülin Kalemi nasıl yapılır?
 • İnsülin enjeksiyonları deri altında bulunan yağ dokusuna uygulanmalıdır. Çünkü yağ dokusu içerisine giren insülin vücuda dengeli bir şekilde yayılacaktır. İnsülini doğru yere enjekte etmediğiniz takdirde yani çok derine veya yüzeye enjekte edildiğinde emilimle alakalı bir problem olmaz. Ayrıca yağ dokusuna enjekte ettiğiniz için ağrısı kasa göre daha azdır.
 • Yağ tabakası genellikle derinin iki buçuk milimetre altında bulunur. Fakat bu deri kalınlığı kişinin cinsiyeti kilosunu yaşına ve genetik faktörlerine bağlı olarak değişebilir. Kas dokusuna yaptığınız insülin yağ dokusuna yaptınız insülinden daha hızlı bilmektedir bu yüzden eğer kan şekeriniz de büyük oynamalar olur ise enjeksiyon kasa uygulanır ve kan şekeri aniden düşer.
 • İnsülin kalemini uygularken çok bastırmak kas içine iğne yapmanıza neden olabilir. Buna dikkat etmemiz gerekmektedir.
İnsülin kalemi vücutta hangi bölgelere uygulanır?
 • Bu bölgeler kişinin vücudunun yapısına, insülin tipine, el becerisine, günlük enjeksiyon sayısına ve yaşam tarzına göre farklılık göstermektedir. Enjeksiyon bölgeleri uyluk, karın, kalça ve koldur. Özellikle çalıştıracağınız yani çok hareket ettireceğiniz bölgelere enjeksiyon yapmaktan kaçınmalısınız. Örneğin yürüyüşe çıkacaksanız uyluktan enjeksiyon yapmayınız veya işi yapacaksanız koldan enjeksiyon yapmayınız.
 • Enjeksiyonu yapacağınız bölgeye öncesinde ve sonrasında masaj yapmak, ovalamak sıcak uygulamak insülinin emilimini​ etkileyeceği için tavsiye edilmez.
 • Koldan yapacağınız enjeksiyon omuz başından yaklaşık 4 parmak 6 ile dirseklerden dört parmak üstü arasında kalan bölge yapılmalıdır. Enjeksiyonun yapıldığı yerin gömlek ütü çizgisinin dış kısmında kalan alan içine yapılması önerilir.
 • Enjeksiyon karın bölgesinden yapılacak ise göbek deliğinin çevresine ikişer parmak mesafede kalan büyük bölge içerisinde yapılabilir. Kaburga kemiklerinin altında kalan ile iç çamaşırı çizgisinin üzerinde kalan alan enjeksiyon için en uygun bölgelerdir. Kalça kemik başlayana kadar göbek deliğine iki parmak mesafe kalan alana da enjeksiyon uygulayabilirsiniz.
 • İnsülin kalemini uygulamak istiyorsanız kasığın dört parmak altı ve dizin dört parmak üstünde kalan alanın, pantolon ütü çizgisinin dış kısmı ile yan dikiş çizgisinin ön kısmında kalan bölge içerisinde herhangi bir alanı seçebilirsiniz.
 • İnsülin kalemini kalçaya uygularken her iki kalça ya da dört eşit parçaya bölünüz. Üst dış tarafta kalan alan içerisine enjeksiyon yapılabilir. Yani yaklaşık pantolonun cebinin üst kısmına denk gelir. Bu enjeksiyon bölgeleri ne dönüşümlü bir şekilde kullanmalısınız.
 • Aynı saatte aynı bölgenin Kullanılması tavsiye edilir. Örneğin sabahları hep karın bölgesine, akşamları uyluk, yatma zamanı kalça, öğlenleri ise kol bölgesi gibi belirlemeniz gerekmektedir. Bu düzeni her gün aynı şekilde uygulamalısınız. Yapmadan önce yaptığınız insülini kalçadan yapmamaya özen gösteriniz.
 • Ayrıca aynı bölge içerisinde de rotasyon uygulamanız gerekmektedir Çünkü sürekli aynı noktaya insülin kalemi kullanmak bölgede deformasyonlara ve doku hasarına neden olabilir. Her iki uygulama alanı arasında 1 santimetre boşluk bırakılmalıdır.

İnsülin Kalemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İnsülin Normal Değerleri

İnsülin Normal Değerleri

Güncel

İnsülin Enjeksiyonu Nasıl Uygulanır?

İnsülin Enjeksiyonu Nasıl Uygulanır?

Güncel

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Nedir?

İnsülin Nedir?

İnsülin Dozları

İnsülin Dozları

İnsülin Glarjin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Glarjin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Direnci Nasıl Hesaplanır?

İnsülin Direnci Nasıl Hesaplanır?

İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Düşük İnsülin Neden Olur?

Düşük İnsülin Neden Olur?