Kanda İnsülin Değeri Kaç Olmalı?
15 Mayıs 2024

Kanda İnsülin Değeri Kaç Olmalı?

Kanda insülin değeri, kişiden kan alınarak yapılan tetkik sonucu vücudundaki insülin değeri ortaya çıkar. Her tetkik oranı gibi kanda insülin değerinin de belli bir oranı vardır. Olması gereken değerin üstünde olan kişiler için şeker hastalığı teşhisi konur. İnsülin kişinin kanındaki şeker oranına bağlı oluşan bir değerdir. Yani diğer bir deyişle kandaki şeker düzeyidir. Olması gerekenin üstünde olması kişi için birçok hastalıkları beraberinde getirir. Bu yüzden düzenli takip ve tedavi şart olmaktadır. Kişilerin rastgele yaptığı bir kan tetkikinde ortaya çıkabilen kan şekeri yüksekliği, eğer belli şikâyetler varsa özellikle baktırılmalı ve takip edilmelidir. Kanda insülin değeri, anne veya babasında şeker hastalığı olan kişiler için daha büyük risk taşımaktadır. Aç olarak bakılan ve birkaç saat içinde sonuç veren insülin değeri olduğundan yüksek çıkarsa kişiye insülin tedavisi başlanır. Yükseklik derecesine göre hastanın alacağı insülin miktarı doktor tarafından ayarlanır.

Kanda insülin değeri kaç olmalıdır?

Kanda insülin değeri, kişinin beslenme şekli ve bağışıklık sistemi ile doğrudan etkilidir. Bu yüzden yüksek çıkması durumunda kişinin yaşam kalitesi doğrudan etkilenir. Kişinin insülin değerinin her zaman normal seviyede kalması gerekir. İnsülin direnci başladığı zaman kan şekeri organlara daha zor girmeye başlar. Başta karaciğer ve kas hücreleri oldukça etkilenmektedir. Kanda insülin değerinin düşük olması yani insülinin direncinin artması da vücudu zorlar. Pankreas kişi vücudunda insülin arttırmaya yarayan bir organdır. Bu yüzden kişideki insülin direnci düştüğü zaman pankreas insülin ihtiyacını karşılamak amaçlı daha fazla çalışır. Bunun sonucunda da zamanla yorulur ve bazı hastalıkların sinyali başlar. Bu evrede insülini doğru ayarlayamayan bir vücuda sahip kişiler için gece geç saatlerde bile tatlı yeme ihtiyacı duyulması yaşanır. Kanda insülin değerini ölçerek takibini sağlamak mümkündür. Bu yüzden özellikle risk altında olan kişiler düzenli takiplerini yapmalı ve gerekli önlemlerini almalıdırlar. Aynı zamanda beslenmeye özen göstermek bu süreç içinde oldukça önemlidir. İnsülin tedavisi gören bir kimse için bazı şeker yasakları, insülin değeri oldukça düşük kişiler için beslenme sıklığı gibi durumlar söz konusudur.

Kişinin kanda olması gereken insülin değeri 100 mg/dl'dir. Kişinin kandaki insülin değeri açlık ve tokluk durumuna göre değişiklik gösterir. Kişideki insülin direnci 2,5 oranının üzerinde olursa bu bir sorun olduğu anlamına gelir. Kanda insülin değeri, 125 mg/ dl değerinde olursa bu bozulmuş açlık insülin değerini gösterir. Eğer insülin değeri 126 mg/ dl değerinin üzerinde olursa bu durum kişinin diyabet hastası olduğunu gösterir.

Kanda İnsülin Değeri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Diyabet İnsülin

Diyabet İnsülin

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnsülin Direnci Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Direnci Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Direnci Formülü

İnsülin Direnci Formülü

İnsülin Direnci Nasıl Ölçülür?

İnsülin Direnci Nasıl Ölçülür?

Vücudun İnsülin Üretmesi İnsülin Hormonun Görevi

Vücudun İnsülin Üretmesi İnsülin Hormonun Görevi

İnsülin Direncini Düşüren Gıdalar Nelerdir?

İnsülin Direncini Düşüren Gıdalar Nelerdir?

Güncel

İnsülin Endikasyonları Nelerdir?

İnsülin Endikasyonları Nelerdir?

Güncel

İnsülin Direnci Kilo Verme

İnsülin Direnci Kilo Verme