İnsülin Aspart Nedir?
15 Mayıs 2024

İnsülin Aspart Nedir?

İnsülin Aspart, şeker hastalığı ilaçlarının içinde bulunan, kandaki şeker seviyesini düşürerek tedavi eden ve şeker hastalığına bire bir yardımcı rolünü üstlenen etkendir. Yetişkin bireylerde ve 2 yaş üzerinde bulunan çocuklarda sıklıkla görülen şeker hastalığı tedavisinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. İnsülinin diğer bir çeşidi olmasının yanı sıra, hızlı etki etmesiyle bilinir. İnsülin aspart içeren haplar ya da tedavi yöntemleri kullanıldığı taktirde 10-20 dakika arasında kan şekeri düzeyiniz normal seviyelere gelmektedir. Etkisini kesin olarak belirli saatler aralığında göstermesi ve kullanıldığı yöntem, ilaca göre değişmektedir. Kullanıldığı ilaçlar arasında, hızlı çalışan ve hızlı tepki verme özelliği ile bilinmektedir.

İnsülin Aspart Kullanılması Gereken Durumlar

Kullanım Yöntemleri: İnsülin aspart, yüksek kan şekeri belirtileri olan, iştah kaybı, susuzluk oranının artımı, kuru cilt, uyuşukluk halleri, mide bulanması gibi belirtilerden herhangi biri görüldüğü zaman, kan şekeri oranının git gide arttığı taktirde insülin aspart içeren haplar ya da tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Karaciğer ve böbrek hastalarında insülin aspart içeren haplar genellikle doktor kontrolü altında önerilmektedir. Kan şekerinizin kesinlikle aşırı düşmesine imkân vermemeniz gerekmektedir. Alkol tüketme, haddinden fazla egzersiz hareketleri yapma, aşırı stres, öğün kaçırma veya öğün atlama gibi birçok durum kan şekerinizin oldukça normalin altına düşmesini sağlar. Bundan ötürü sağlığınız için, günlük yaşamınızda bu durumlara özenle dikkat etmeniz gereklidir.

Kan Şekerinin Düşmesi ve İnsülin Aspart

Kan şekeri düzeyinin düştüğünün başlıca belirtilerinden olan bilinç bulanıklığı, açlık, baş ağrısı, uyuşuk haller, aşırı hassas davranma, baş dönmesi, terleme, hızlı kalp atışları, koma, nöbet geçirmek gibi acil durumlar da yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız. Bu yiyecekler sizi anlık komalardan koruyacaktır. İnsülin aspartın kan şekerini düşürücü etkisi yanında, insülin oranının kas veya yağ hücrelerindeki geçiş yollarına bağlanarak şekerin hücre içerisine girişimini kolaylaştırır. Molekülleri harekete geçirmesi ile meydana çıkar ve eş zamanlı olarak karaciğerden şeker açığa çıkmasını da büyük bir oranda engellemesi ile bilinir. Bu çalışmalarda, çok sayıda şeker hastaları üzerinde kullanılan insülin aspart içeren haplar veya diğer tedavi yöntemleri, uzun haftalar boyunca sıkı bir çalışma sonrasında şeker hastaları üzerinde uygulanarak kesin çözümler alındığı bilinmektedir.

İnsülün aspart içeren haplar veya diğer tedavi yöntemi kullanan hastalar, kesinlikle alkolden uzak durmaları gereklidir. Alkol aşırı miktarda şeker seviyenizi düşürmekte rol oynar. İnsülin aspart ile alakalı bütün haplar veya tedavi yöntemleri güvenlik açısından ve insülin aspartın insan vücuduna zarar vermesi gibi durumlarda klinik araştırmalar sonucu hastalara hiçbir özel zarar içermemektedir. Bu nedenle insülin aspart içeren, şeker hastalığına çözüm yöntemi olan haplar ve diğer tedavi yolları gönül rahatlığı ile kullanılmasında sakınca görülmemektedir.

İnsülin Aspart Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

İbrahim Saraçoğlu İnsülin Direnci Kürü

İbrahim Saraçoğlu İnsülin Direnci Kürü

Güncel

İnsülin Direnci Kaç Olmalı?

İnsülin Direnci Kaç Olmalı?

İnsülin Çeşitleri Nelerdir?

İnsülin Çeşitleri Nelerdir?

İnsülin İğnesi Nasıl Yapılır?

İnsülin İğnesi Nasıl Yapılır?

İnsülin Nedir?

İnsülin Nedir?

İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diyabette İnsülin Tedavisi

Diyabette İnsülin Tedavisi

İnsülinin Zararları Nelerdir?

İnsülinin Zararları Nelerdir?