İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?
15 Mayıs 2024

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direnci nasıl kırılır, diye soracak olursanız bu soruya 6 madde ile yanıt verebiliriz. Her şeyden önce bedeninizi tanımanız gerekiyor. İnsanların %50'si nasıl beslenmesi gerektiğini tam anlamı ile bilmiyor maalesef. Kilo almanızın asıl sebebi genetik durumumuza uygun olmayan beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan durumlardır. Az da olsa psikolojik veya metabolik bozukluklardan dolayı gelişen şişmanlıkları bu gruba dahil etmiyoruz.

İnsülin direnci nasıl kırılır?

Ana öğünler

Normal şartlarda günde 3 öğün yemek yemeliyiz sağlıklı bir hayat için. Sabah kahvaltısı Özellikle günün en önemli öğünü olan sabah kahvaltısında glisemik indeksi barındıran yiyeceklerden uzak durmalıyız. Daha çok kompleks karbonhidrat içeren gıdaları tercih etmelisiniz. Öğlen yemeği Yumurta, et ve et ürünleri, balık çeşitleri, sebze çeşitlerini tüketmeye özen göstermelisiniz. Akşam Yemeği Mümkün olduğu kadar midemizi zorlamayacak, hafif, sindirimi kolay doğal gıdalar tüketmeliyiz.

Şekerli ve tuzlu gıdalar

Şekerli ve tuzlu gıdalar sadece insülin direncini değil pek çok hastalığın ortaya çıkmasının ana kaynağı konumundadır. İnsülin direnci nasıl kırılır? Diye soruyorsanız bu ikisi kesinlikle insülinin iyice direnç kazanmasına sebep olur.

Unlu ve yağlı gıdalar

Yağlı gıdalar ve unlu mamuller insülin direnci için pek sağlıklı gıdalar sayılmaz. Hamur işi gıdalar ve özellikle sanayilerde işlenmiş yağlar direncin daha kuvvetli hasta olmanıza sebep olur.

Protein takviyesi

Sağlıklı bir vücut ve buna bağlı sağlıklı bir hayat için tüketmeyi asla ihmal etmememiz gereken proteinleri her gün tüketmeliyiz. Doktorunuzdan veya sağlık sayfalarından bazı kişisel bilgilerinize göre günlük tüketmeniz gereken protein miktarını öğrenmekte fayda var. Aşırı protein tüketimi bazı insanlarda yan etkiler yaratabiliyor.

Meyveler

Meyvelerde bulunan antioksidanlar kansere yakalanma riskini epey azaltıyor. Meyve tüketimi bu açıdan fazlası ile iyi bir şey. Bazı meyvelerde früktoz değeri ve kalori oranı yüksek olduğu için sorunlar ortaya çıkıyor. Meyve tüketiminden önce genel olarak hangi meyvede hangi besin değerlerinin olduğunu incelemek ve buna göre meyve tüketmek sizin için daha sağlıklı olacaktır. İnsülin direnci nasıl kırılır? Buna meyvelerin bazılarını daha az tüketmeniz gerekiyor yanıtını vermek daha doğru olur.

Hareketli olmak

Gün içerisinde hareketli olmanız insülin direncine olan duyarlılığı arttırır. Uzun süreli sabit kalmak bu konuda iyi değildir. Hareket halinde oldukça pankreas insülin üretmez. Yaşlandıkça metabolizma daha yavaş çalışır ve yağ gibi istenmeyen fazlalıkları vücut eritmekte daha tembel hale gelir. Her yaş grubunda diyet yapmak yerine size daha çok fayda sağlayacak olan yürüyüşlere çıkmak sizin için daha faydalı olacaktır.

İnsülin direnci nasıl kırılır? Sorunuza 6 madde halinde yanıtlamaya çalıştık. Bu maddelerin her biri çok önemlidir ve genel olarak analiz ettiğinizde maddelerin günlük hayatta rahatlıkla uygulayabileceğiniz basit şeyler olduğunu göreceksiniz.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülinin Zararları Nelerdir?

İnsülinin Zararları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte İnsülin Dozu Kaç Olmalı?

Gebelikte İnsülin Dozu Kaç Olmalı?

Vücudun İnsülin Üretmesi İnsülin Hormonun Görevi

Vücudun İnsülin Üretmesi İnsülin Hormonun Görevi

İnsülin Tokluk Değeri?

İnsülin Tokluk Değeri?

İnsülin Aşısı Tip 1

İnsülin Aşısı Tip 1

İnsülin Direnci Belirtileri ve Tedavisi

İnsülin Direnci Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İnsülin Direnci Diyeti

İnsülin Direnci Diyeti

Güncel

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?