İnsülin Kullanımı İçin Şeker Kaç Olmalı?
15 Mayıs 2024

İnsülin Kullanımı İçin Şeker Kaç Olmalı?

İnsülin Kullanımı İçin Şeker Kaç Olmalıdır; İnsülin kullanımı genel olarak kanda bulunan şeker oranını dengelenmesi gerçekleşmeyen hastalar için kullanılır. İnsülin kullanımı bir tedavi yöntemidir. İnsülin ilacının kullanımı tek başına bazen yetersiz kalabilir. Bu nedenle bu ilaç ile oral yolla alınan ilaçlar ile takviye yapılabilir. İnsülin kullanımı en fazla piyasada metformin ile olmaktadır. Bu iki ilacın bir arada kullanılmasındaki amaç kanda bulunan şekerin kontrol edilmesinde insülin ilacının dozunu arttırmamak için kullanımı gerçekleşir. Çünkü bu ilacın insülinden etkisi daha büyüktür. Ayrıca bu iki ilacın aynı aynda kullanılması kanda bulunan yağ düzeyini düşürerek dengelemekte görev alır. İnsülin kullanımının gerçekleşmesi için şeker hastalığının varlığı kesin olarak tespit edilmelidir. İnsülin kullanımı için şeker oranı tokluk anında ölçülen şekere bakılarak 125 mg/dl ise bu yöntemle tedaviye başlanmalıdır.

İnsülin Kullanımı İçin Şeker Kaç Olmalıdır ve Kullanım Amaçları
  • Kanda bulunan şeker oranını düşürerek hiperglisemi rahatsızlığını ortaya çıkmasını engellemek için kullanılır.
  • Diyabetik hastalığın ortadan kaldırılması için kullanılır.
  • Vücudun normal değerlere ulaşarak dengelenmesini ve kanda bulunan şekerin yüksekliğini sağlayan yıkım olaylarını durdurmak için kullanılır.
  • Vücudun kilo almasını engelleyerek normal dengeyi sağlamak için kullanımı gerçekleşir.
  • Vücutta oluşacak enfeksiyon oluşumuna karşı önlem almak için kullanımı olur.
  • Gebelik döneminde görülen şeker hastalığının dengelenerek hem anne de hem de bebekte oluşacak ölümlerin azaltılması için kullanılır.
  • Canlı vücudunda şeker hastalığına bağlı olarak gerçekleşen küçük ve büyük damarlarda görülen hasarların onarılması ve azaltılması için kullanımı önerilir.
İnsülin Kullanımı İçin Şeker Kaç Olmalıdır ve Uygulanan Bölgeler; Eğer hasta tek başına insülin kullanımı gerçekleştiriyorsa ya tip 1 diyabet veya tip 2 diyabet hastası olduğu teşhisi konulmuştur. Fakat tip 1 diyabet hastalarında doz hep aynı olduğu taktirde, tip 2 diyabet hastalarında uygulanan doz gittikçe arttırılır. Çünkü bu hastalığa sahip kişilerde zaman ile ilerleyen insülin yetersizliği söz konudur. İnsülin kullanımı genellikle hem sabah hem de akşam olmak üzere günde 2 defa olacak şekilde uygulanmaktadır. Bu iki dozda mutlaka yemek yemeden bir yarım saat önce uygulanması gerekir. İnsülin kullanımında farklı bölgeler tercih edilir. Hasta olan kişi kendini ona göre ayarlar. Karın bölgesinde insülin emilimi daha hızlı gerçekleşir ve günlük aktivitelerden daha az kısıtlanır. Bacak bölgesinde ise uyluk kemiklerinin yan kısımlarından uygulanır ve acı hissi ve emilimi daha azdır. Kollarda uygulanması ise bacalara göre daha hızlı emilir. Genel olarak çocuklar için uygun bölge olarak bilinir. Diğer bir bölge ise kalçadan uygulanmaktadır. Bu yöntem ise daha küçük yaşlarda şeker hastalığına yakalanmış kişiler için uygundur.

İnsülin Kullanımı İçin Şeker Kaç Olmalı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Şeker Kaç Olunca İnsülin Kullanılır?

Şeker Kaç Olunca İnsülin Kullanılır?

Güncel

İnsülin Direnci Nasıl Düşer?

İnsülin Direnci Nasıl Düşer?

İnsülin Değeri Kaç Olmalı

İnsülin Değeri Kaç Olmalı

İnsülin Direncini Düşüren Bitkiler Nelerdir?

İnsülin Direncini Düşüren Bitkiler Nelerdir?

İnsülin Aşısı Tip 1

İnsülin Aşısı Tip 1