İnsülin Değeri Kaç Olmalı
15 Mayıs 2024

İnsülin Değeri Kaç Olmalı

İnsülin Değeri Kaç Olmalıdır, İnsülin hormonu pankreas tarafından salgılanır. Canlı vücudunda karbonhidrat, yağ ve protein mekanizmasını dengede tutmakla görev alır. Bu hormon canlı vücudundaki kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir. Bazı canlılarda bu hormonun varlığından bahsedilirken birinci tip diyabet görülen hastalarda bu hormon yok olmuş durumdadır. İnsülin düşüklüğü veya insülin fazlalığı canlıda ikinci tip şeker hastalığının oluşumunu sağlar. İnsüline karşı direnci olan kişilerde kanda bulunan şeker karaciğer ve kas hücrelerinin içine giremez. Bu yüzden kan şekeri canlı vücudunda çok fazla birikir. Bu nedenle pankreas hücrelerden çok fazla şeker almak için insülin hormonunu daha hızlı bir şekilde salgılar ve normal seviyeden daha çok çalışır. Kişi çok fazla üretilen insülini kullanamayacağı için vücut direnci oluşur. İnsülin salgılanmaması durumunda kan şekerinin yükselmesi böbrekler, kalp, kalpte ki damar yapıları, sinirler ve gözlerde sağlık problemlerine neden olur.

İnsülin Değeri Kaç Olmalıdır ve Nasıl Belirlenir

İnsülin hormonu değerleri normal değerleri üzerinde olduğu takdirde kan şekerinde yüksek değerler görülür. Yüksek kan şekerine bağlı olarak kişilerde damar hastalığı, kalp hastalığı, karaciğer yağlanması, obezite, yüksek kan basıncı ve yüksek şeker hastalığı gibi sorunlar meydana gelir. Kanda bulunan şeker değerlerinin ölçümü ve bu değerlerin kaç olduğunu tespit etmek oldukça kolay bir yöntemdir. Kişide şeker ölçümü yapılırken kanda açlık ve tokluk kan şekeri ölçümü yapılır. Sağlıklı bir kişide açlık kan şekeri değeri 90 mg/dl olması gerekir. Tokluk kan şekeri değeri ise sağlıklı olan kişilerde her saat başı kan numunesi alınarak bakıldığında 140 mg/dl olduğu bilinir. Sağlıklı bir insanda hamilelik döneminde ise açlık değeri 90 mg/dl'den yüksek olduğu takdirde kişide gizli şekerin var olduğu ihtimali bulundurulur. Hamilelik döneminde 6. Ayda şeker yüklemesi yapılarak şeker değerleri belirlenir. Bu değerler aşamalar şeklinde gözlenir. Kan ölçümü testinde ilk 1 saatte 130 mg/dl altında olması gerekirken 2. Saat ölçümünde ise 120 mg/dl olmalıdır.

İnsülin Değeri Kaç Olmalıdır ve Neden Olur?

Kandaki insülin değeri 90-120 mg/dl olmalıdır. Fakat bazı durumlarda kişilerde bu değerlerin altında veya üstünde olmasını sağlayan nedenler bulunmaktadır. İnsülin değerinin olduğundan yüksek çıkması insülin direnci, insülin oma, obezite, fruktoz ve galaktoz toleransı, akromegali, kortizol içeren ilaçların kullanımı, doğum kontrol hap kullanım, cushing sendromu ve levodopa kullanımı gibi olaylar tetiklemektedir. Yüksek değere sahip olmasını etkileyen faktörler bulunduğu gibi düşük değerleri de sahip olmasını etkileyen hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar şeker hastalığı, pankreas hastalıkları, kronik pankreas iltihabı ve pankreas kanseridir.

İnsülin Değeri Kaç Olmalı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Aşısı Tip 1

İnsülin Aşısı Tip 1

Haber Bülteni

Güncel

İnsülin Değeri Kaç Olmalı

İnsülin Değeri Kaç Olmalı

Güncel

Şeker Kaç Olunca İnsülin Kullanılır?

Şeker Kaç Olunca İnsülin Kullanılır?

Güncel

İnsülin Nasıl Saklanır?

İnsülin Nasıl Saklanır?

Gebelikte İnsülin Dozu Kaç Olmalı?

Gebelikte İnsülin Dozu Kaç Olmalı?

İnsülin Lispro Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Lispro Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pankreas İnsülin

Pankreas İnsülin

İnsülin Tokluk Değeri?

İnsülin Tokluk Değeri?

İnsülin Direnci Tahlili ve Sonuçları

İnsülin Direnci Tahlili ve Sonuçları

İnsülin Kilo Aldırır mı?

İnsülin Kilo Aldırır mı?