İnsülin İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İnsülin İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin iğnesini şeker hastaları kullanmaktadır. Bu iğneler hastaların canımı yakmamak için uçları inceltilir kısaltılmıştır. Hatta kesit sayısı arttırılarak enjeksiyon ağrısı minimuma indirilmiştir. En son geliştirilen teknoloji ile pentapoint yani 5 kesitli enjeksiyon iğneleri üretilmiştir. Bu iğneler hem daha konforlu hem de daha rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Kalitesiz iğne kullanmak insülin yaptığınız bölgede kızarıklık morarma enfeksiyon ve lipohipertrofiye neden olabilir. Bu yüzden insülin iğnesi kullanırken kalitesini hekime veya eczacıya danışarak öğrenebilirsiniz.

İnsülin iğnesi kullanımı sonunda oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?
  • Bu komplikasyonların başında lipodistrofi yani sağlıklı yağ dokusunun bozulması gelmektedir. Lipodistrofiler insülin iğnesi kullanan hastalarda meydana gelir. Yağ dokusunda çöküntü şeklinde çukur olursa lipoatrophy veya yumru şeklinde dışarı doğru şişme olursa lipohipertrofi şeklinde iki farklı komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
  • İnsülin hastalarında genellikle lipohipertrofiler daha sık gözlenir. Bu lipohipertroifi insülin iğnesinin kullanıldığı her bölgede meydana gelebilir
  • Oluşan bu lipodistrofi düzgün rotasyon programı uygulamamaktır. Sürekli aynı noktaya insülin iğnesini enjekte etmek enjeksiyon bölgelerinde yumru şeklinde oluşumlar yani lipohypertrophye neden olur. Ayrıca insülin kalem iğnesi ne bir defadan fazla kullanmak da lipohipertrofiye neden olmaktadır
  • Lipohipertrofi oluşmuş bölgelere enjeksiyon yapmak insülin emilimini düzensiz değiştirdiği için emilim hızı öngörülemez. Ayrıca lipohypertrophy olmuş bölgenin içerisinde sürekli enjeksiyon yaptığınız takdirde bu yumruk gitgide büyüyecektir ve verilen insülin hormonunun sevilmesi zorlaşacak ve etkisi olmayacaktır. Böylece kan şekerinde ani iniş ve çıkışlara neden olacaktır. Bu durumu önlemek için oluşmuş yumruya masaj yapmak veya sıcak su uygulamak insülinin hızlı emilmesine neden olabilir. Bu yüzden yumru oluşmuş bölgelere masaj yapmak, sıcak su uygulamak ve yumrulu bölgeye enjeksiyon yapmaktan kaçınmalısınız.
İnsülin iğnesi çeşitleri nelerdir?
  • Kısa etkili regüler insan insülin iğnesi: bu iğne Yemekten sonra yükselmiş kan şekerinizin düzenlenmesi için kullanılmaktadır. Yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce yapılması tavsiye edilir. İğneyi yaptıktan 30 dakika sonra mutlaka yemek yemelisiniz. Bu insülin iğnesini kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ara öğünleri atlamamaktır.
  • Hızlı etkili analog insülin iğneleri: kısa etkili insülin iğnesi ile aynı amaçla kullanılır. Tokluk kan şekeri düzeyi üzerinde etki gösterirler. Yemeklerden hemen önce Yani yaklaşık 5-10 dakika kadar önce enjekte edilir. Enjeksiyonu yapar yapmaz mutlaka yemek yemelisiniz Eğer yemek yemeyeceksiniz bu insülin iğnesini yapmamalısınız.
  • Orta etkili (NPH) insan insülin iğnesi: bu insülin iğnesinin herhangi bir öğünle alakası yokturdur. Fakat enjeksiyon yapıldıktan Bir iki saat sonra ara öğün alınması tavsiye edilir. Bulanık bir görünüme sahiptir. Genellikle gece saat 11'de yapılmaktadır. Fakat gereken durumlarda sabah ya da akşam yapılabilir. Bu iğneyi kullanırken uygulama yapmadan önce eczacının tarif ettiği şekilde karıştırılmış ve süt beyazı görünümünde olduğundan emin olduktan sonra uygulayın.
  • Uzun etkili analog insülin iğneleri: açlıkta ve gece süresince kan şekerinizi normal düzeyde tutan iğnelerdir. Genellikle günde bir kez fakat gereken durumlarda iki kez de uygulanabilir. Uyguladığınızda her gün aynı saatte yapmaya dikkat ediniz. Aç veya tok olmanız bir şey ifade etmez.
İnsülin iğneleri nasıl saklanır?

Buzdolabının kapak kısmında veya sebzelik bölümünde saklayabilirsiniz. Özellikle güneş görmeyecek ve nem almayacak şekilde saklamalısınız. Özellikle insülin derinizi sıcak ortamlarda bırakmayınız. Bir yere taşımak zorunda iseniz buz kalıbı ile taşımalısınız. Fakat insülin iğnesi dondurmaya dikkat ediniz yani direkt buz ile temas ettirmeyiniz. 30 derece üzerinde insülin aktivitesinin kaybeder sıfırın altında ise insülin bozulur. Sıcaklık bu ikisi arasında dengeli bir şekilde tutulmalıdır. Dolaptan çıkarılan insülin 15 dakika oda sıcaklığında bekletildikten sonra kullanılmalıdır.

İnsülin İğnesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Açlik İnsülin Düzeyi

Açlik İnsülin Düzeyi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte İnsülin Direnci Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İnsülin Direnci Belirtileri ve Tedavisi

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin Direnci Nedir?

Diyabet İnsülin

Diyabet İnsülin

Yüksek İnsülin Direnci Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek İnsülin Direnci Belirtileri ve Tedavisi

İnsülin Dozları

İnsülin Dozları

Güncel

İnsülin Enjektörü Çeşitleri

İnsülin Enjektörü Çeşitleri

Güncel

İnsülin İğnesi Nasıl Yapılır?

İnsülin İğnesi Nasıl Yapılır?

Güncel

İnsülin Direnci Diyeti İbrahim Saraçoğlu

İnsülin Direnci Diyeti İbrahim Saraçoğlu

İnsülin İçeriği Nelerdir?

İnsülin İçeriği Nelerdir?

İnsülin Aşısı Tip 1

İnsülin Aşısı Tip 1

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Normal Değerleri

İnsülin Normal Değerleri

İnsülin Aspart Nedir?

İnsülin Aspart Nedir?

İnsülin Endikasyonları Nelerdir?

İnsülin Endikasyonları Nelerdir?